Efektywność energetyczna w zakładzie przemysłowym wymaga wdrożenia modelu zarządzania pozwalającego na ciągły rozwój inicjatyw mających na celu optymalizację zużycia energii cieplnej i elektrycznej.
Oprócz regularnego monitoringu, wyznaczania dedykowanych KPI, niezbędne jest wykonywanie audytów efektywności energetycznej opartych na realnych badaniach, wykonanych pomiarach i analizach termodynamicznych.
Takie podejście gwarantuje definiowanie właściwych zmian pod kątem zarówno sposobu optymalizacji jak i niezbędnych zmian procesowych, które często wymagają celowych inwestycji.
Projekty inwestycyjne dotyczące energetyki, podobnie jak wiele innych procesów inwestycyjnych wymagają koordynacji i wykonania:
- Analizy techniczno-ekonomicznej,
- Przygotowanie wstępnej propozycji rozwiązania technologicznego z określeniem kryteriów sukcesu.
- Zlecenie i realizacja projektu.
- Przeprowadzenie inwestycji zgodnie z budżetem i harmonogramem.
- Commissioning, szkolenia, przekazanie dokumentacji.
Doświadczenie w projektach energetycznych obejmuje realizację audytów efektywności energetycznej dla branż FMCG chemicznych, spożywczych, kosmetycznego oraz ciężkiego. Od strony inwestycyjno-optymalizacyjnej są to m.in.:
- zmiana typu paliwa używanego w technologii produkcyjnej,
- optymalizacja zużycia sprężonego powietrza
- modernizacja kotłowni wodno-parowej
- modernizacja instalacji parowej 10 bar
- wymiana i modernizacja instalacji elektrycznej 15 kV
- modernizacja technologii wieży natryskowej oraz fluidbed
- zabudowę kogeneracji gazowej z synchronizacją z siecią, dostosowaniem technologii produkcyjnych, kotłowni parowych i CO w celu wykorzystania energii cieplnej, o sprawności sięgającej 85-90% oraz konkurencyjnej do innych rozwiązań rzeczywistej stopie zwrotu.
Współcześnie rozwijający się trend mający na celu ochronę środowiska, liczenia śladu węglowego oraz emisji metanu ma na celu m.in. popularyzowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu możliwa jest realizacja inwestycji fotowoltaicznych, farm wiatrowych, instalacji pirolitycznych oraz biogazowni lub biometanowni. Te ostatnie mogą być wyposażane ww kogeneratory, będące układami silnik-generator lub turbina-generator. Niejednokrotnie również instalowane są chillery absorpcyjne do produkcji chłodu z odpadowej energii cieplnej (trigeneracja).
Biogazownia, w zależności od zaawansowania technologicznego produkuje biogaz lub biometan, który może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, cieplnej, chłodu, wtłaczany do sieci przesyłowej lub skraplany i przesyłany do klientów przemysłowych.
Celem jest oferowanie kompleksowej realizacji inwestycji z zakresu energetyki do wyżej wymienionych technologii w formule inżyniera kontraktu.